/CZ+EN/ Barevná nálož a limitovaná edice Panton židlí v novém showroomu Vitra

28.08.2018

Nový barevný showroom světoznámé švýcarské frimy Vitra se otevřel již v dubnu letošního roku v dynamické části Prahy Karlíně. Nové místo značka našla v Křižíkově ulici v budově Corso 2a, která byla postavena dle návrhu španělského architekta Ricardo Bofilla.

Návštěvníky přivítá otevřený prostor plný pestrých a nápaditých instalací a ikonického nábytku od proslulých návrhářů minulého století jako jsou manželé Eamesovi, Verner Panton, Jean Prouvé nebo třeba Geroge Nelson, ale i těch z generace mladší, jako je například Ron Arad nebo bratři Bouroullecové. Ostatně hned u vchodu jsou pyšně vystaveny právě nepřehlédnutelné židle od Verner Pantona, Jean Prouvého, ale také právě svítidla Aim z dílny bratrů Bouroullecových.

Jelikož zmíněná Panton Chair letos slaví padesát let výroby, uvádí Vitra dvě speciální edice. Vitra tím vypráví příběh jedné židle, jejíž zrození doprovázely porodní bolesti. V šedesátých letech bylo technicky téměř nemožné dosáhnout jednolité konstrukce z jednoho kusu plastu. Několikaleté snažení vedlo k úspěchu a světlo světa spatřila designová kráska ve své ikonické podobě. Vitra židli organických tvarů představila v roce 1968 na IMM v Kolíně. Ani potom se ale takzvané pantonce úplně nedařilo. Vitra přerušila výrobu 1979 kvůli problémům s materiálem, ale značka se odhodlala díky nový technologiím ke comebacku. Nové možnosti v oblasti plastů přivedly Vitru a Vernera Pantona na nápad původní projekt vylepšit a židle vyrobit z polypropylenu. Představením nového prototypu v roce 1999 se tak splnil Vernerův sen - uvést do světa cenově dostupné průmyslově vyráběné plastové židle. Představení se ovšem návrhář již nedožil.

Vitra dnes přichází se dvěma limitovanými edicemi: Panton Chrome a Panton Glow. Panton Chrome jsou reminiscencí právě Vernerova snu, který již v šedesátých letech chtěl vyrábět židle s lesklou zrcadlovou povrchovou úpravou. Verze Panton Glow je poctou jeho legendární instalaci Visiona 2 v roce 1972 a je unikátní svým vzhledem zejména ve tmě, kdy svítivý pigment září modře.

23.8. proběhl Vitra styling workshop ve spolupráci s magazínem SOFFA a za účasti bloggerů, influencerů a jiných kreativců byla představena nová kolekce doplňků právě odborné veřejnosti. Podívejte se na vizuální deník s popisky. 


English version

Colourful mix and limited edition of Panton chairs in new Vitra showroom

New colourful Vitra showroom located in a stylish Prague area of Karlín opened its gates in April 2018. Vitra found its new home in an office building Corso 2a, which was designed by Spanish architect Ricardo Bofill.

Visitors will be greeted by a wonderful open space full of varicoloured installations and iconic pieces designed by designers of the past century, such as Ray and Charles Eames, Verner Panton, Jean Prouvé or George Nelson, but also by those of a younger generation, such as Ron Arad or Bouroullec brothers. The eye-catchers are easily noticeable from the moment you step into the showroom - chairs by Verner Panton and Jean Prouvé.

The aforementioned Panton Chair is celebrating the 50th anniversary so Vitra decided to introduce two limited and very special editions. Vitra tells a story of a chair whose birth was accompanied by complications. Back in the 60s it was almost impossible to produce a chair construction made of a single piece of plastic. Several years of hard work paid off and a new design beauty in its iconic shape was born. The chair was introduced at IMM in Cologne in 1968. Even after the introduction the chair had its problems connected with the imperfect material and Vitra decided to discontinue its production in 1979 so their reputation would not be damaged. Thanks to new technologies the chair experienced a comeback in 1999. A new prototype was made, which happened to realize Verner Paton's big dream to produce an affordable and reliable plastic chair. Sadly, the designer died shortly before its introduction. 

Vitra has created two extraordinary and limited editions as a tribute to Verner Panton: Panton Chrome and Panton Glow. Panton Chrome are reminiscent of his dream. The designer wished to make a chair with a mirror-like surface, which was not possible back in the 60s. Panton Glow pay homage to Panton's legendary installation Visiona 2 in 1972. The unique surface and material glow blue in the dark. 

I was invited to a Vitra Styling Workshop powered by SOFFA mag along with other bloggers, influencers and creative minds. Please, have a look at my visual diary of the event below.