/CZ/ Skandinávské Vánoce s Lala Design v Tančící kuchyni

21.11.2018

Přiznávám to - na Vánoce se těším vždycky už od skončení letní sezóny. V pětatřiceti stupňových vedrech, které jsem zažívali ještě v září, bylo příjemné myslet na zasněženou krajinu, svařené víno a cukroví. Čas přímo pádí a to nejkouzelnější období je skoro tady

Uprostřed rušné pražské části Nového města se v prostorách historické budovy na chvíli zastavil čas a my jsme se octli uprostřed skandinávské vánoční sezóny. Tančící kuchyně se stala útočištěm, kterým se rozléhaly známé vánoční písně, voněla skořice a na plotně bublal glogg. Kreativní tým Lala Design nám připravil nezapomenutelnou událost plnou nádherných dekorací a doplňků, jídla, pití a zábavy v podobě workshopu s tvorbou skandinávských dekorací.

Krásný bytový interiér Tančící kuchyně s vysokými stropy a špaletovými okny se mimo jiné také pyšní jedinečným výhledem, a to na Ginger a Freda. Moderní budova, která na břehu řeky stojí od roku 1996, připomíná slavnou meziválečnou taneční dvojici a dodnes vyvolává rozporuplné reakce. S šálkem lahodné švédské speciality, gloggu, jsme mohli docenit nejen střet moderní architektury s historickým jádrem, ale také se pokochat pohledem na řeku Vltavu a pitoreskní výjev Pražského hradu.

Jídlo neodmyslitelně patří k jakékoliv zábavě, natož pak ke svátkům vánočním. Severské národy mají námořní kořeny, a proto se na jejich sváteční tabuli objevují ryby a mořské plody v různých úpravách. Naše obdoba Julbordu, tradičního švédského stolu, hladovým účastníkům nabídla uzeného lososa, čerstvou řepu, sýry a třeba výborné druhy hummusu od značky Nicholase Vahé.

Vánoční dekorace jdou tak říkajíc ruku v ruce se skandinávským stylem. Když jsem se zeptala kamarádek z Norska a Dánska na to, jaký postoj zaujímají právě k vánočním dekoracím, odpověď byla jednoznačná: méně je více. Je zajímavé, že právě toto heslo ale v důsledku znamená pro každého něco jiného. Někdo krotí množství doplňků a někdo vyznává barevnou střídmost. Občas se zdá, že jediné přípustné barvy jsou bílá, šedá, černá a možná zlatá nebo stříbrná. Nejde ani tak o výběr barev, jako spíš o jejich použití. Často to bývá tón v tónu nebo škála pastelových barev. Prostory Tančící kuchyně byly krásně nazdobeny týmem Lala Design v duchu oblíbeného útulného minimalismu. Nechyběl vánoční stromek s ozdobami od značek IB Laursen, DBKD, Villa Collection, Bloomingville, House Doctor a Hübsch. K dotvoření magické atmosféry přispěly všudypřítomné lucerny a svícny od Kähler, Hübsch a Broste Copenhagen.

Na sváteční tabuli nesmí chybět čerstvá zeleň - ať už to jsou jedlové, smrkové nebo modřínově větvičky, různé druhy eukalyptu, ale také hyacint. Obrovským trendem vycházejícím z dánského konceptu hygge (fika ve Švédsku) jsou drobná světýlka na jídelním stole. Ukázkově prostřený stůl v obývacím prostoru Tančící kuchyně byl ozdoben právě větvičkami eukalyptu v nenápadně půvabné skleněné váze Kähler z řady Omaggio a světelným řetízkem. Styling byl doplněn o minimalistické nádobí Blomus, sklenice na červené víno a černé příbory z dílny Broste Copenhagen.

Příjemně strávené dopoledne ve výborně společnosti nadšenců filozofie značky Lala Design bylo takovou oázou uprostřed rušných pracovních dní. A ačkoliv ta pravá předvánoční mánie naplno vypukne až v prosinci, nefalšovaná vánoční nálada zavládla alespoň na pár hodin a zpomalila někdy příliš rychlé tempo našich každodenních životů.